دبستان و پیش دبستانی غیردولتی پسرانه سپهردانش اداره آموزش و پرورش شهرستان ترکمن

بازدید رئیس اداره مشارکتهای مردمی اداره کل آموزش و پرورش استان گلستان از دبستان و پیش دبستانی سپهردانش

به گزارش روابط عمومی دبستان و پیش دبستانی سپهردانش، قربان نیا رئیس اداره مدارس غیردولتی و مشارکتهای مردمی اداره کل آموزش و پرورش استان گلستان از دبستان و پیش دبستانی غیردولتی سپهردانش بازدید نمود.

رئیس اداره مدارس غیردولتی و مشارکتهای مردمی اداره کل آموزش و پرورش استان گلستان در بازدید از دبستان غیردولتی سپهردانش با اشاره به ضرورت توجه به کیفیت آموزشی در مدارس غیردولتی در ایام کرونا، گفت: بررسی های صورت گرفته از عملکرد مدارس غیردولتی در شهرستان و بخصوص دبستان سپهردانش نشان می دهد، عملکرد این مدارس در ایام کرونا و آموزش‌های مجازی مطلوب بوده و معلمان این آموزشگاه با تلاش مضاعف سعی کردند تا به بهترین وجه ممکن نسبت به ارائه خدمات آموزشی به دانش آموزان اقدام کنند و هم اکنون معلمان و دانش آموزان منتظر حضوری شدن آموزش هستند.

محمدتقی قربان نیا ضمن تبریک سال تحصیلی به کارکنان مدارس غیر دولتی گفت: نظارت بر فعالیت مدارس و مراکز غیردولتی در راستای کمک به این مدارس و رعایت قوانین و مقررات صورت می پذیرد و تلاش می کنیم تا از تمام ظرفیت های قانونی برای توسعه کمی و کیفی این مدارس بهره ببریم و تنها خواسته و انتظار ما از این مدارس و مراکز، رعایت قوانین و مقررات است.

در این بازدید آقایان تقی زاده کارشناس شوراها و مشارکتهای اداره کل و رسول کمی کارشناس مشارکتهای مردمی  و محد پنق مسئول روابط عمومی آموزش و پرورش بندرترکمن وی را همراهی می کردند.

اطلاعیه شماره (9) وزارت آموزش و پرورش درخصوص بازگشایی مدارس؛ تأکید بر رعایت « بهداشت ساختمان» در راستای حفظ سلامت دانش آموزان و معلمان...

وزارت آموزش و پرورش با صدور نهمین اطلاعیه، درخصوص بازگشایی مدارس؛ بر رعایت «بهداشت ساختمان» در راستای حفظ سلامت دانش آموزان و معلمان تأکید و این موضوع را تشریح کرد.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش، متن اطلاعیه شماره (9) وزارت آموزش و پرورش، با توجه به بازگشایی مدارس از آغاز مهرماه و ضرورت حضور دانش آموزان در مدرسه، با تأکید بر حفظ سلامت آنها، بر رعایت «بهداشت ساختمان»، مطابق اصول بهداشتی زیر تأکید کرد:

*تهویه(20 درصد مساحت سطح کلاس، در صورت وجود فن یا کولر، در زمستان و وضعیت گرمایش هر ساعت یکبار)

*سرویس های بهداشتی(باز بودن در ساختمان، ضد عفونی سه بار در روز، سیستم لوله کشی صابون مایع)

*پسماند(سطل های زباله در دار، کیسه های زباله)

*آب آشامیدنی، آبخوری و آبسردکن ها

اطلاعیه شماره (8) وزارت آموزش و پرورش در خصوص بازگشایی مدارس؛ ضرورت رعایت «بهداشت و حفاظت فردی» در راستای سلامت دانش آموزان

اطلاعیه شماره (8) - وزارت آموزش و پرورش در هشتمین اطلاعیه، در خصوص بازگشایی مدارس؛ برضرورت رعایت «بهداشت و حفاظت فردی» در راستای سلامت دانش آموزان و معلمان تأکید و این موضوع را تشریح کرد.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش، متن اطلاعیه شماره (8) وزارت آموزش و پرورش به شرح زیر است:

با توجه به بازگشایی مدارس از آغاز مهرماه و ضرورت حضور دانش آموزان در مدرسه با حفظ سلامت آنها، نحوه رعایت « بهداشت و حفاظت فردی»، مطابق اصول زیر انجام می شود:

*نیروهای خدماتی در هنگام نظافت باید از لباس حفاظتی، ماسک و دستکش استفاده نمایند.

*ترجیحاً معلمان و دانش آموزان لیوان کاغذی یک‌بار مصرف و دستمال کاغذی به همراه داشته باشند.

*ترجیحاً دانش آموزان تا حد امکان کمترین وسایل را بین خانه و مدرسه جابجا کند.

*تمام معلمان، کارکنان و دانش آموزان در مدت زمان حضور در مدرسه باید از ماسک استفاده کنند.

*گواهی سلامت مستخدمین و سرایداران مدارس کنترل و به ‌روزآوری شود.

اطلاعیه شماره (7) وزارت آموزش و پرورش در خصوص بازگشایی مدارس؛ ضرورت «غربالگری دانش آموزان و کارکنان مدارس»

اطلاعیه شماره (7) - وزارت آموزش و پرورش با صدور اطلاعیه ای در خصوص بازگشایی مدارس؛ بر ضرورت «غربالگری دانش آموزان و کارکنان مدارس» تأکید کرد.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش، متن اطلاعیه شماره (7) وزارت آموزش و پرورش در خصوص بازگشایی مدارس به صورت حضوری، با موضوع مراقبت و بازتوانی در «غربالگری دانش آموزان و کارکنان مدارس» به شرح زیر است:

 • ثبت گزارش مبتلایان در سامانه های «مراقبت ازمدرسه» و «مراقبت از کرونا»، ازسوی مسئولان مدرسه.
 • انجام اقدامات بهداشتی لازم از سوی مراقب سلامت مدرسه (رابط بهداشت)، در صورت مشاهده علائم بیماری در بین  دانش آموزان و کارکنان.
 • ارائه آموزش های لازم به والدین، برای متعهد بودن آن ها در نفرستادن دانش آموز مبتلا یا مشکوک به بیماری واگیر به مدرسه.
 • برنامه ریزی  برای کنترل ورود احتمالی کارکنان بیمار یا مشکوک به بیماری و جداکردن آن ها از افراد سالم.

اطلاعیه شماره (6) وزارت آموزش و پرورش در خصوص بازگشایی مدارس؛ وظایف «کمیته مدرسه» در حفظ سلامت دانش آموزان

اطلاعیه شماره (6) - وزارت آموزش و پرورش با صدور اطلاعیه ای در خصوص بازگشایی مدارس؛ وظایف «کمیته مدرسه» در حفظ سلامت دانش آموزان و معلمان را تشریح کرد.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش، متن اطلاعیه شماره (6) وزارت آموزش و پرورش به شرح زیر است:

با توجه به بازگشایی مدارس از آغاز مهرماه و ضرورت حضور دانش آموزان در مدرسه با حفظ سلامت آنها، وظایف «کمیته مدرسه»، مطابق اصول زیر اعلام می گردد:

 • مسئولیت تشکیل کمیته مدرسه ای و اجرای وظایف به عهده مدیر واحد آموزشی است.
 • اجرای مطلوب و کامل پروتکل های بهداشتی در برنامه های آموزش حضوری.
 • پیش بینی و تدارک مواد شوینده و ضد عفونی کننده و آماده سازی و ایمن سازی مدرسه قبل از ورود دانش آموزان به مدرسه.
 • گزارش دهی بهنگام و روزانه از طریق سامانه در خصوص وضعیت شیوع و کنترل بیماری افراد مبتلا شده و اقدامات آموزشی و ایمن سازی محیط مدرسه.
 • شناسایی و ارائه آموزش های ویژه به دانش آموزان نیازمند مراقبت های خاص و دارای بیماری های زمینه ای و بررسی و پیگیری وضعیت دانش آموزان و کارکنان مبتلا به کرونا ( بستری-فوت-تحت مراقبت).

اطلاعیه شماره (5) وزارت آموزش و پرورش در خصوص بازگشایی مدارس؛ ضرورت تشکیل جلسات «شوراهای آموزش و پرورش»، در راستای اقناع افکار عمومی...

اطلاعیه شماره(5) - وزارت آموزش و پرورش با صدور اطلاعیه ای در خصوص بازگشایی مدارس؛ بر تشکیل جلسات «شوراهای آموزش و پرورش»، در راستای اقناع افکار عمومی، در دو سطح «استان» و «منطقه» تأکید کرد.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش، متن اطلاعیه شماره (5) وزارت آموزش و پرورش به شرح زیر است:

با توجه به رویکرد دولت نسبت به «بازگشایی مدارس به شیوه حضوری»، سیاست‌های ستاد مقابله با کرونا و جهت گیری های وزارت آموزش و پرورش و  ایجاد همگرایی بیشتر میان نهادها و مقامات محلی و مشارکت مسئولانه آنان در برنامه‌ها و بهره‌مندی بیشتر از حمایت‌های مادی و معنوی در فرآیند بازگشایی مدارس، بویژه جلب همکاری فکری و عاطفی ارکان سهیم در نظام تعلیم و تربیت و موضوع شروع و گسترش آموزش‌های حضوری در مدارس، ضروری است در اسرع وقت جلسات «شوراهای آموزش و پرورش» در دو سطح «استانی» و «منطقه ای» تشکیل و اقناع افکار عمومی درخصوص «ضرورت از سرگیری آموزش های حضوری»، با استفاده از ظرفیت های استانی در دستور کار قرار گیرد.

اطلاعیه شماره (4) وزارت آموزش و پرورش در خصوص بازگشایی مدارس؛ توفیق در بازگشایی حضوری مدارس، نیازمند «جلب مشارکت حداکثری خانواده‌ها...

اطلاعیه شماره (4) - وزارت آموزش و پرورش با صدور اطلاعیه ای در خصوص بازگشایی مدارس؛ توفیق در بازگشایی حضوری مدارس را نیازمند «جلب مشارکت حداکثری خانواده‌ها و معلمان» دانست.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش، متن اطلاعیه شماره (4) وزارت آموزش و پرورش به شرح زیر است:

توفیق در بازگشایی حضوری مدارس، نیازمند «جلب مشارکت حداکثری خانواده‌ها و معلمان» است. مدیران مدارس، آگاه سازی خانواده‌ها و همکاران را نسبت به ضرورت‌های تعلیم و تربیت حضوری و نقش آنان در کیفیت بخشی به برنامه‌ها را از طریق «انجمن اولیا و مربیان» و «شورای معلمان» و برگزاری جلسات مشترک یا مجزای گفت و گوی فعال و اثربخش با اولیا و مربیان، به‌صورت کاملاً برنامه ریزی شده و هدفمند، پیگیری نمایند.

اطلاعیه شماره (3) وزارت آموزش و پرورش در خصوص بازگشایی مدارس؛ «تقدم تأمین سلامت دانش آموزان، معلمان و خانواده ها بر فعالیت های آموزشی»...

اطلاعیه شماره (3) - وزارت آموزش و پرورش با صدور اطلاعیه ای در خصوص بازگشایی مدارس؛ «تقدم تأمین سلامت دانش آموزان، معلمان و خانواده ها برفعالیت های آموزشی» را تشریح کرد.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش، متن اطلاعیه شماره (3) وزارت آموزش و پرورش به شرح زیر است:

با توجه به رسالت آموزش و پرورش و تقدم ذاتی تأمین سلامت دانش آموزان، معلمان و خانواده ها در فعالیت های آموزشی و حضوری دانش آموزان در مدارس، در سال تحصیلی 1401-1400 بر اساس رعایت اصول زیر تأکید شده است:

 • با توجه به آثار مثبت آموزش های حضوری ضمن بهره گیری از آموزش تلفیقی غیر حضوری و حضوری برای سال تحصیلی آینده مقدمات و زیرساخت های لازم برای استفاده از آموزش حضوری توسط آموزش و پرورش فراهم گردد.
 • کلیه مرتبطین با نظام آموزش کشور اعم از معلمین، والدین و اعضاء خانواده های دانش آموزان، رانندگان سرویس مدارس و .. در اولویت واکسیناسیون قرار گیرند.
 • دستورالعمل تمهید مقدمات آموزش های حضوری با مشارکت وزارت آموزش و پرورش و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تهیه گردد. تامین بودجه مورد نیاز آموزش و پرورش برای توسعه زیرساخت های بهداشت مدارس در اولویت قرار گیرد.
 • کارگروه اطلاع رسانی با محوریت وزارت ارشاد و مشارکت آموزش و پرورش، بهداشت درمان و آموزش پزشکی، صدا و سیما، اطلاع رسانی و اقناع افکار عمومی جهت آموزش های حضوری را تدبیر نمایند.
 • پایش و مراقبت از سلامت دانش آموزان در مدرسه و همکاری با ناظران بهداشتی صورت گیرد.
 • بازگشایی  تدریجی مدارس با ارزیابی های بهداشتی و حداکثر آمادگی با اولویت مدارس (روستایی و عشایری ،کارگاهی و مهارتی) انجام شود.
 • تعداد افراد در کلاسها با احتساب 1.5 متر فاصله و 2.25 متر مساحت برای هر نفر در نظر گرفته شود
 •  در بخش های عمومی  نیزدر مواجهه چهره به چهره فاصله 1.5 متر رعایت شود.
 • فعالیتهای ورزشی فرهنگی، به صورت انفرادی و با گروه های حداکثر 15 نفره، با رعایت فاصله گذاری اجتماعی در محیط های باز بلامانع است.

بر این اساس؛ قبل از هر اقدام، این وزارتخانه برای تأمین و تضمین سلامت دانش آموزان، با بهره مندی از ابزارهای مربوطه و  اجرای پروتکل های بهداشتی، تلاش می کند.

اطلاعیه شماره (2) وزارت آموزش و پرورش در خصوص بازگشایی مدارس؛ روز پنج شنبه اول مهرماه، جشن شکوفه ها و غنچه ها برای نوآموزان بصورت...

اطلاعیه شماره (2) - وزارت آموزش و پرورش با صدور اطلاعیه ای در خصوص بازگشایی مدارس؛ از برگزاری جشن شکوفه ها و غنچه ها برای نوآموزان بصورت نمادین در روز پنج شنبه اول مهرماه، در سراسر کشور خبر داد.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش، متن اطلاعیه شماره (2) وزارت آموزش و پرورش به شرح زیر است:

جشن شکوفه ها و غنچه ها برای نوآموزان پیش دبستانی و کلاس اولی ها، روز پنج شنبه اول مهرماه بصورت نمادیندر سراسر کشور برگزار خواهدشد و آیین آغاز سال تحصیلی( ۱۴۰۱-۱۴۰۰) روز شنبه، سوم مهرماه با حضور ریاست محترم جمهور و نواختن زنگ یکی از مدارس کشور، برگزار خواهد شد.

گفتنی است حضور دانش آموزان کلاس اولی و نوآموزان پیش دبستانی در مراسم شروع سال تحصیلی با رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی و گروه بندی امکان پذیر خواهد بود.

اطلاعیه شماره (1) وزارت آموزش و پرورش در خصوص بازگشایی مدارس؛ «اصول حاکم بر روند فعالیت حضوری مدارس»اطلاعیه شماره (1) - وزارت آموزش و پرورش با صدور اطلاعیه ای در خصوص بازگشایی مدارس؛ «اصول حاکم بر روند فعالیت حضوری مدارس» را تشریح کرد.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش، متن اطلاعیه شماره (1) وزارت آموزش و پرورش به شرح زیر است:

با توجه به شرایط حاکم بر جامعه و مدارس ضروری است روند گسترش فعالیت های حضوری دانش آموزان در مدارس، در سال تحصیلی 1401-1400 از اصول زیر تبعیت کند:

1- حفظ سلامت دانش آموزان، معلمان و خانواده‌ها اولویت اصلی در فرآیند بازگشایی حضوری مدارس می‌باشد.

2-  توجه به سلامت و ایمنی دانش آموز و برخورداری از تعلیم و تربیت باکیفیت حقوق قابل جمع دانش آموزان می‌باشد.

3- عدالت در تأمین فرصت های آموزش و یادگیری در نظام تعلیم و تربیت رسمی عمومی مورد تأکید است.

4- لازم است افکار عمومی نسبت به ضرورت تقدم تعلیم و تربیت حضوری بر روش های غیرحضوری اقناع شود.

5- آگاهی دانش آموزان، معلمان، کارکنان و خانواده ها از نحوه رعایت بهداشت فردی ضروری است.

6- روند گسترش آموزش های حضوری، اقتضایی و تدریجی است.

7- تصمیمات اجرایی به مدارس، مناطق یا نواحی تفویض می‌گردد.

8- تجارب و دستاوردهایِ گذشته در بهره گیری از روش های مجازی حفظ شده و بهبود می یابد.

9- جریان یاددهی و یادگیری در طول سال تحصیلی برای همه دانش آموزان لازم التعلیم استمرار می‌یابد.